Drukuj
Ustawa z dnia 5 lipca 2018 o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1369 z późn. zm.) określa operatorów usług kluczowych, jako firmy i instytucje świadczące usługi o istotnym znaczeniu dla utrzymania krytycznej działalności społecznej lub gospodarczej. Kluczowe sektory gospodarki to: energetyczny, transportowy, bankowy i infrastruktury rynków finansowych, ochrony zdrowia, zaopatrzenia w wodę pitną (wraz z dystrybucją) i infrastruktury cyfrowej. Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu publikuje informacje pozwalające na zrozumienie zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz porady jak zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami. Cyberbezpieczeństwo - to odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy. Incydent- oznacza zdarzenie, które ma lub może mieć niekorzystny wpływ na cyberbezpieczeństwo. Najpopularniejsze zagrożenia w cyberprzestrzeni:
  1. Kradzieże tożsamości.
  2. Kradzieże (wyłudzenia), modyfikacje bądź niszczenie danych.
  3. Blokowanie dostępu do usług.
  4. Spam (niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne).
  5. Ataki socjotechniczne (np. phishing), czyli wyłudzanie poufnych informacji przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję.
  6. Ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania (Phishing, Malware, Ransomomware, Man In the Middle, Cross-site scripting, DDos (distributed denial of service), SQL Injection, Malvertising).
Podstawy ochrony przed zagrożeniami:   NIE BĄDŹ OBOJĘTNY! ZGŁASZAJ PRZESTĘPSTWA DOKONYWANE W SIECI!   Rekomenduje się zapoznanie się z niżej wymienionymi poradnikami: Podręcznik postępowania z incydentami naruszenia bezpieczeństwa komputerowego Cyberhigiena dla każdego- serwis RP Bezpieczny pracownik w sieci   Podmioty zajmujące się cyberbezpieczeństwem: Strona internetowa Ministerstwa cyfryzacji Strona internetowa CERT Polska Strona internetowa Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Strona Państwowego Instytutu Badawczego- NASK Strona internetowa Ministerstwa Obrony Narodowej Strona internetowe Niebezpiecznik Strona internetowa Zaufana Trzecia Strona Strona internetowa Legalne w Sieci Strona internetowa Cyberdefence24 Strona internetowa Cyberresccue Strona internetowa Nomoreransom https://stojpomyslpolacz.pl/stp/materialy-do-pobrania   Zachęcamy do zapoznania się z treściami zawartymi na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pod adresem: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/cyberbezpieczeństwo w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących cyberbezpieczeństwa.