Załącznik do zarządzenia Nr 151 z dnia 7 grudnia 2015 roku
REGULAMIN ORGANIZACYJNY SZPITALA SPECJALISTYCZNEGO IMIENIA JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO W NOWYM SĄCZU
DZIAŁ I. – FIRMA PODMIOTU
Podmiot leczniczy, w dalszej części zwany „Podmiotem” działa pod firmą: Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.
DZIAŁ II. – CELE I ZADANIA PODMIOTU
Celem Podmiotu jest wykonywanie działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz promocji zdrowia.
Do podstawowych zadań Podmiotu należy:
DZIAŁ III. – STRUKTURA ORGANIZACYJNA PRZEDSIĘBIORSTWA PODMIOTU
W skład Ośrodka Leczenia Szpitalnego stanowiącego równocześnie jednostkę organizacyjną wchodzą następujące komórki organizacyjne:
W skład Ośrodka Leczenia Ambulatoryjnego wchodzą następujące jednostki organizacyjne:
1) Zespół Poradni Specjalistycznych z niżej wymienionymi komórkami organizacyjnymi:
2) Dział Diagnostyki Obrazowej z niżej wymienionymi komórkami organizacyjnymi:
3) Medyczne Laboratorium Diagnostyczne z niżej wymienionymi komórkami organizacyjnymi:
4) Pracownia Endoskopii – jako komórka organizacyjna,
5) Zakład Radioterapii – jako komórka organizacyjna,
6) Ambulatorium Ogólne Podstawowej Opieki Zdrowotnej – jako komórka organizacyjna.
Każda komórka organizacyjna udziela świadczeń zdrowotnych w oparciu o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą objęty księgą rejestrową Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu Nr 000000006066.
Strukturę organizacyjną Podmiotu uzupełniają umocowane statutowo komórki organizacyjne i samodzielne stanowiska o charakterze administracyjnym, technicznym i gospodarczym.
Podmioty zewnętrzne i osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w imieniu Podmiotu w oparciu o umowy cywilnoprawne przestrzegają postanowień niniejszego Regulaminu.
DZIAŁ IV. – RODZAJ DZIAŁALNOŚCI LECZNICZEJ ORAZ ZAKRES UDZIELANYCH ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
Podmiot wykonuje działalność leczniczą w rodzaju:
Podmiot podaje do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty informacje o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych. Treść i forma tej informacji nie może mieć cech reklamy
Na wniosek pacjenta podmiot , udziela:
Podmiot wykonuje działalność leczniczą wskazaną w § 11. w zakresie zgodnym z wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w art. 100 ustawy.
DZIAŁ V. – MIEJSCE UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
DZIAŁ VI. – PRZEBIEG PROCESU UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH,
Z ZAPEWNIENIEM WŁAŚCIWEJ DOSTĘPNOŚCI I JAKOŚCI TYCH ŚWIADCZEŃ
W JEDNOSTKACH LUB KOMÓRKACH ORGANIZACYJNYCH PRZEDSIĘBIORSTWA PODMIOTU.
ROZDZIAŁ 1
DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZA W RODZAJU SZPITALNE ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE
Pacjent przebywający w szpitalu ma prawo do:
Odwiedziny odbywają się w oparciu o następujące zasady:
Pacjent ma prawo do odmowy kontaktu z innymi osobami, o czym powinien poinformować personel oddziału.
Osoby z zaburzeniami psychicznymi przebywające w Oddziale Psychiatrycznym mają prawo do porozumiewania się bez ograniczeń z rodziną i innymi osobami.
Dyrektor Podmiotu może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a przypadku prawa do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami, także ze względu na możliwości organizacyjne Szpitala.
Pacjenci maja prawo do wyrażania zgody na udzielanie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody po uzyskaniu odpowiedniej informacji.
Pracownik sekretariatu Oddziału Neonatologicznego z IT powiadamia o porodzie właściwą położną podstawowej opieki zdrowotnej lub inny podmiot wykonujący działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotne sprawujących opiekę nad położnicą na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 roku w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz. U. poz. 1100 z późn. zm.).
ROZDZIAŁ 2
DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZA W RODZAJU
AMBULATORYJNE ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE.
Pracownicy rejestracji, poza przypadkami wymagającymi natychmiastowej pomocy medycznej, stosują następujące zasady:
Świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielane są na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Ambulatoryjne specjalistyczne świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonemu bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli jest ono wymagane, opłaca ubezpieczony, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 47a, art. 57 ust. 2 i art. 60 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.).
Żadne okoliczności nie mogą stanowić podstawy do odmowy udzielenia świadczenia, jeżeli osoba zgłaszająca się do poradni potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.
Proces wykonywania badań diagnostycznych z zastosowaniem promieniowania jonizującego określają szczegółowo wewnętrzne procedury i instrukcje.
Pracownie radiologiczne są wyposażone w odpowiednie aparaty i przyrządy, urządzenia pomocnicze, środki ochronne przed promieniami oraz materiał zużywalny.
W pracowniach radiologicznych znajdują się wywieszone informacje dotyczące sposobu zachowania się badanych pacjentów i bezpieczeństwa pracy personelu.
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne wykonuje czynności z zakresu diagnostyki laboratoryjnej w oparciu o ustalone wewnątrzzakładowe procedury i instrukcje szczegółowo określające sposób wykonywania poszczególnych badań.
Dla osób fizycznych korzystających ze świadczeń laboratorium w trybie ambulatoryjnym informacja o dniach i godzinach przyjmowania i pobierania materiału oraz wydawania wyników umieszczona jest w ogólnie dostępnym dla pacjentów miejscu.
Pobieranie materiału do badań laboratoryjnych, transport materiału do badań laboratoryjnych, przyjmowanie materiału do badań laboratoryjnych, przechowywanie materiału do badań laboratoryjnych, metody badawcze, kontrola jakości wyników badań laboratoryjnych, przechowywanie i wydawanie wyników badań laboratoryjnych odbywa się w oparciu o ustalone przez Ministra Zdrowia standardy jakości.
ROZDZIAŁ 3
LISTY OCZEKUJĄCYCH.
Szczegółowe zasady prowadzenia List oczekujących określa załącznik Nr 3 do niniejszego Regulaminu.
DZIAŁ VII. – ORGANIZACJA I ZADANIA POSZCZEGÓLNYCH JEDNOSTEK LUB KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH PRZEDSIĘBIORSTWA PODMIOTU ORAZ WARUNKI WSPÓŁDZIAŁANIA TYCH JEDNOSTEK LUB KOMÓREK DLA ZAPEWNIENIA SPRAWNEGO I EFEKTYWNEGO FUNKCJONOWANIA PODMIOTU POD WZGLĘDEM DIAGNOSTYCZNO-LECZNICZYM, PIELĘGGNACYJNYM, REHABILITACYJNYMI ADMINISTRACYJNO-GOSPODARCZYM
Podstawowym zadaniem Podmiotu jest podejmowanie działań służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane z:
1) badaniem i poradą lekarską,
2) leczeniem,
3) badaniem i terapią psychologiczną,
4) rehabilitacją leczniczą,
5) opieką nad kobietą z ciążą zagrożoną i jej płodem, porodem, połogiem oraz nad noworodkiem,
6) opieką nad dzieckiem,
7) badaniem diagnostycznym, w tym analityką medyczną,
8) pielęgnacją chorych,
9) pielęgnacją niepełnosprawnych i opieką nad nimi,
10) opieką paliatywną,
11) orzekaniem i opiniowaniem o stanie zdrowia,
12) zapobieganiem powstawaniu urazów i chorób poprzez działania profilaktyczne,
13) wstępną diagnostyką i podejmowaniem leczenia w zakresie niezbędnym do stabilizacji funkcji życiowych osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, z przyczyny wewnętrznej lub zewnętrznej, a w szczególności w razie wypadku, urazu, zatrucia u dorosłych i dzieci,
14) zabezpieczeniem medycznym pacjentów oraz organizacją transportu do innych podmiotów leczniczych w razie konieczności leczenia specjalistycznego.
W odniesieniu do osób:
1) podlegających rygorom ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 947 z późn. zm.) – stosuje się przepisy tej ustawy,
2) z zaburzeniami psychicznymi – przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1375 z późn. zm.),
3) w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia stosuje się procedury zawarte w ustawie z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t. j. Dz. U. z 2013 poz. 757 z późn. zm.),
4) ze wskazaniami do leczenia krwią i jej składnikami mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi (t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 332 z późn. zm.).
Zadaniem oddziałów szpitalnych jest zapewnie specjalistycznej opieki zdrowotnej w reprezentowanych dziedzinach medycyny osobom, których stan zdrowa wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu.
Lekarz kierujący oddziałem ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłową organizację i funkcjonowanie oddziału w zakresie zabezpieczenia całodobowej opieki fachowej dla każdego pacjenta (świadczenia lekarskie, pielęgniarskie, diagnostyka).
Oddział zapewnia przyjętemu pacjentowi:
Poradnie specjalistyczne udzielają ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie reprezentowanych specjalności medycznych pacjentom niewymagającym leczenia stacjonarnego.
Poradnie specjalistyczne udzielają świadczeń zdrowotnych w określonych dniach i godzinach przyjęć pacjentów.
Świadczenia zdrowotne w poradniach udzielane są w dwóch formach:
Dział Diagnostyki Obrazowej wykonuje świadczenia zdrowotne dla chorych leczonych w oddziałach bądź kierowanych ambulatoryjnie.
Do zadań Apteki Szpitalnej należy :
Do zadań Działu Finansowo-Księgowego należy prowadzenie racjonalnej gospodarki finansowej Szpitala, a w szczególności:
Do zadań Działu Zatrudnienia i Płac należy prowadzenie racjonalnej gospodarki kadrami umożliwiające sprawne zarządzanie Podmiotem oraz zabezpieczenie prawidłowej realizacji jego statutowych celów, a w szczególności:
Do zadań Działu Organizacji i Nadzoru należy podejmowanie działań organizacyjnych umożliwiających sprawne zarządzanie Podmiotem, a w szczególności:
1) Organizowanie i prowadzenie działalności administracyjnej, w tym:
2) Administrowanie nieruchomościami, lokalami użytkowymi w zakresie:
3) Prowadzenie wewnętrznej gospodarki transportowej w szczególności
5a) organizowanie i kontrolowanie napraw sprzętu AGD,
Do zadań Działu Kontraktowania i Rozliczeń należy
Do zadań Działu Sprzedaży należy:
Do zadań Pełnomocnika ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania należy:
Do zadań Pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych należy:
Do zadań Inspektora ds. obrony cywilnej należy:
Do zadań Audytora Wewnętrznego należy:
Do zadań Zespołu Radców Prawnych należy :
Do zadań Rzecznika Prasowego należy:
Do zadań Administratora Bezpieczeństwa Informacji należy:
Do zadań Inspektora BHP należy:
Do zadań Inspektora p/poż. należy:
Do zadań Pielęgniarek Epidemiologicznych należy:
Do zadań Sekretariatu medycznego należy zapewnienie obsługi administracyjno-biurowej oddziałom szpitalnym i komórkom równorzędnym, a w szczególności :
Do zadań Inspektora ochrony radiologicznej należy:
Do zadań Lekarza transfuzjologa należy:
Do zadań Koordynatora pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów należy:
Do zadań Centralnej Sterylizacji należy:
Do wspólnych zadań administracji Podmiotu należy:
Wszystkie komórki organizacyjne współdziałają ze sobą w celu zapewnienia sprawnego i efektywnego funkcjonowania Podmiotu pod względem diagnostyczno-leczniczym, pielęgnacyjnym, rehabilitacyjnym oraz administracyjno-gospodarczym w zakresie:
Spory kompetencyjne między statutowo umocowanymi komórkami organizacyjnymi lub stanowiskami rozstrzyga Dyrektor Podmiotu.
DZIAŁ VIII. – WARUNKI WSPÓŁDZIAŁANIA Z INNYMI PODMIOTAMI WYKONUJĄCYMI DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZĄ W ZAKRESIE ZAPEWNIEWNIA PRAWIDŁOWOŚCI DIAGNOSTYKI, LECZENIA, PIELĘGNACJI I REHABILITACJI PACJENTÓW ORAZ CIĄGŁOŚCI PRZEBIEGU PROCESU UDZIALANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
W celu zapewnienia pacjentom kompleksowej opieki zdrowotnej, każda komórka organizacyjna zobowiązana jest do współpracy z innymi podmiotami funkcjonującymi w ramach systemu ochrony zdrowia, w tym podmiotami leczniczymi posiadającymi wyższy poziom referencyjny.
Nadzór nad prawidłowością procesu udzielania świadczeń zdrowotnych wykonywanych przez inne podmioty sprawują Z-ca Dyrektora ds. lecznictwa oraz Naczelna Pielęgniarka – każdy w zakresie posiadanych kompetencji.
W uzasadnionych medycznie przypadkach lekarz wydaje skierowania na badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne lub leczenie szpitalne.
W razie potrzeby lekarz wydaje pacjentowi niezbędne zaświadczenia o stanie zdrowia, w tym także zaświadczenia o prawie do zasiłku chorobowego.
W przypadku okresowego i przemijającego braku możliwości udzielania świadczeń Podmiot zobowiązany jest do zapewnienia i sfinansowania we własnym zakresie ciągłości udzielania świadczeń przez innego wyznaczonego przez siebie świadczeniodawcę spełniającego kryteria ustalone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Czasowe zaprzestanie działalności w zakresie komórek organizacyjnych udzielających świadczeń w rodzaju świadczenia szpitalne wymaga zgody wojewody uzyskanej w trybie art. 34 ustawy.
DZIAŁ IX. – WYSOKOŚĆ OPŁATY ZA UDOSTĘPNIENIE
DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
DZIAŁ X. – ORGANIACJA PROCESU UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH W PRZYPADKU POBIERANIA OPŁAT
Podmiot udziela świadczeń zdrowotnych odpłatnie poza systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie:
Świadczenia zdrowotne realizowane na podstawie umów o świadczenie usług medycznych wykonywane są na zasadach określonych w tych umowach.
DZIAŁ XI. – WYSOKOŚĆ OPŁATY ZA PRZECHOWYWANIE ZWŁOK PACJENTA
PRZEZ OKRES DŁUŻSZY NIŻ 72 GODZINY
Za przechowywanie zwłok pacjenta zmarłego w szpitalu opłat nie pobiera się w okresie 72 godzin, licząc od godziny, w której nastąpiła śmierć pacjenta.
DZIAŁ XII. – WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE, KTÓRE MOGĄ BYĆ, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY LUB PRZEPISAMI ODRĘBNYMI, UDZIELANE ZA CZĘŚCIOWĄ ALBO CAŁKOWITĄ ODPŁATNOŚCIĄ
DZIAŁ XIII. – SPOSÓB KIEROWANIA JEDNOSTKAMI LUB KOMÓRKAMI ORGANIZACYJNYMI PRZEDSIĘBIORSTWA PODMIOTU.
Zarządzenie Podmiotem odbywa się według następujących zasad:
Pracownicy zajmujący stanowiska kierownicze, niezależnie od obowiązków i uprawnień wynikających z przepisów ogólnych i przepisów odnoszących się do działalności Podmiotu, w tym wynikających z niniejszego Regulaminu oraz określonych zakresami czynności, obowiązani są:
Wszyscy pracownicy, niezależnie od uprawnień i realizowanych zadań obowiązani są:
Apteką Szpitalną kieruje kierownik.
Każdy pracownik Podmiotu oraz inne osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w jego imieniu noszą identyfikatory pozwalające ustalić ich personalia, status zawodowy, zajmowane stanowisko służbowe oraz komórkę organizacyjną, w której są zatrudnione.
DZIAŁ XIV. – PRZEPISY KOŃCOWE.
Na terenie administrowanym przez Podmiot obowiązuje zakaz palenia tytoniu oraz konsumpcji alkoholu i innych środków odurzających.
Wykaz załączników stanowiących integralną część Regulaminu:
Nr 1 – Wykaz miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych
Nr 2 – Obowiązki pacjentów
Nr 3 – Zasady prowadzenia list oczekujących
Nr 4 – Wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej
Nr 5 – Wysokość opłaty za przechowywanie zwłok pacjenta
Nr 6 – Wysokość opłat za pozostałe świadczenia zdrowotne, które mogą być, zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami odrębnymi, udzielane za częściową lub całkowitą odpłatnością
SPIS TREŚCI:
Oznaczenie Działu/
Rozdziału |
Nazwa Działu/Rozdziału | Nr strony |
DZIAŁ I. | FIRMA PODMIOTU | 1 |
DZIAŁ II. | CELE I ZADANIA PODMIOTU | 1 |
DZIAŁ III. | STRUKTURA ORGANIZACYJNA PRZEDSIEBIORSTWA PODMIOTU | 2 |
DZIAŁ IV. | RODZAJ DZIAŁALNOŚCI LECZNICZEJ ORAZ ZAKRES UDZIELANYCH ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH | 5 |
DZIAŁ V. | MIEJSCE UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH | 6 |
DZIAŁ VI. | PRZEBIEG PROCESU UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH, Z ZAPEW-NIENIEM WŁAŚCIWEJ DOSTĘPNOŚCI I JAKOŚCI TYCH ŚWIADCZEŃ W JEDNOSTKACH LUB KOMÓRKACH ORGANIZACYJNYCH PRZEDSIĘBIOR-STWA PODMIOTU | 7 |
ROZDZIAŁ 1 | DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZA W RODZAJU SZPITALNE ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE | 7 |
ROZDZIAŁ 2 | DZIAŁALNOŚC LECZNICZA W RODZAJU AMBULATORYJNE ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE | 14 |
ROZDZIAŁ 3 | LISTY OCZEKUJĄCYCH | 17 |
DZIAŁ VII. | ORGANIZACJA I ZADANIA POSZCZEGÓLNYCH JEDNOSTEK LUB KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH PRZEDSIĘBIORSTWA PODMIOTU ORAZ WARUNKI WSPÓŁDZIAŁANIA TYCH JEDNOSTEK LUB KOMÓREK DLA ZAPEWNIENIA SPRAWNEGO I EFEKTYWNEGO FUNKCJONOWANIA PODMIOTU POD WZGLĘDEM DIAGNOSTYCZNO-LECZNICZYM, PIELĘGGNACYJNYM, REHABILITACYJNYM ADMINISTRACYJNO-GOSPODARCZYM | 18 |
DZIAŁ VIII. | WARUNKI WSPÓŁDZIAŁANIA Z INNYMI PODMIOTAMI WYKONUJĄCYMI DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZĄ W ZAKRESIE ZAPEWNIWNIA PRAWIDŁOWOŚCI DIAGNOSTYKI, LECZENIA, PIELĘGNACJI I REHABILITACJI PACJENTÓW ORAZ CIĄGŁOŚCI PRZEBIEGU PROCESU UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH | 49 |
DZIAŁ IX. | WYSOKOŚĆ OPŁATY ZA UDOSTĘPNIENIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ | 50 |
DZIAŁ X. | ORGANIACJA PROCESU UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH W PRZY-PADKU POBIERANIA OPŁAT | 51 |
DZIAŁ XI. | WYSOKOŚĆ OPŁATY ZA PRZECHOWYWANIE ZWŁOK PACJENTA PRZEZ OKRES DŁUŻSZY NIŻ 72 GODZINY | 51 |
DZIAŁ XII. | WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE, KTÓRE MOGĄ BYĆ, ZGODNIE Z PRZEPISAMI USTAWY LUB PRZEPISDSAAMI ODRĘBNYMI, UDZIELANE ZA CZĘŚCIOWĄ ALBO CAŁKOWITĄ ODPŁATNOŚCIĄ | 52 |
DZIAŁ XIII. | SPOSÓB KIEROWANIA JEDNOSTKAMI LUB KOMÓRKAMI ORGANIZACYJNYMI PRZEDSIĘBIORSTWA PODMIOTU | 52 |
DZIAŁ XIV. | PRZEPISY KOŃCOWE | 55 |
Zał. Nr 1 do Regulaminu Organizacyjnego
Zał. Nr 2 do Regulaminu Organizacyjnego
Zał. Nr 3 do Regulaminu Organizacyjnego
[1] / ilekroć w dalszej części Regulaminu mowa jest o lekarzu kierującym oddziałem, należy przez to rozumieć również ordynatora oddziału, w oddziale w którym takie stanowisko funkcjonuje.