Uwaga na przeziębienia

Przeziębienie, infekcja górnych dróg oddechowych dotyczy wszystkich i pewnie ze względu na powszechny charakter tej choroby, wielu z nas ją lekceważy. Najbardziej typowe objawy są ogólnie znane: kaszel, katar, gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśniowe.

W znakomitej większości choroby te wymagają wspomagania preparatami witaminowymi i przeciwbólowymi, ale szczególne ważne jest też leczenie niefarmakologiczne. Najbardziej potrzebujemy wówczas odpoczynku, by dać organizmowi szansę na zwalczenie choroby. Zauważając wspomniane wcześniej objawy najlepiej pozostać w domu. Zachowanie polegające na stosowaniu preparatów przy równoczesnym chodzeniu do pracy, może przynieść opłakane skutki w postaci powikłań takich jak zapalenie oskrzeli, płuc, a nawet mieśnia sercowego. Drobna dolegliwość może przerodzić się w ciężką chorobę, dlatego nigdy nie należy jej leceważyć.
Warto też pamiętać o profilaktyce, bo zapobieganie chorobom jest zawsze tańsze i dla organizmu bezpieczniejsze. W naszej diecie powinny znajdować się owoce i warzywa, a jedzenie powinno być urozmaicone. Pomocne byłoby zaszczepienie się przeciwko grypie czy pneumokokom i dbałość o to, by się nie przmęczać.  Organizm wyczerpany jest podatniejszy na infekcje wirusowe i ulega im 2-3 razy częściej niż organizm wypoczęty. Równocześnie w takiej sytuacji większe jest ryzyko powikłań, bo układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu jest słabszy.
Uniknąć choroby pomoże nam także zachowanie odpowiednich zasad higieny. Ponieważ wirusy przenoszą się głównie drogą kropelkową, trzeba uważać na kaszlących i kichających, pamiętać o częstym myciu rąk i stosowaniu chusteczek higienicznych.

Related Posts