Z doświadczenia wiemy, iż praktycznie każdy z nas doznał jakiegoś wypadku, mniejszego lub większego w swoim życiu. Można przewrócić się i złamać rękę lub ulec poważniejszemu wypadkowi i mieć problemy z kręgosłupem.

Po rozmowie z naszym specjalistą przedstawiamy co robić aby zniwelować skutki po takich incydentach, jak dbać o swoje zdrowie w czasie rehabilitacji.

 

Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Panią Jolantą Skorzeń która jest specjalistą ds. pielęgniarstwa chirurgicznego w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

 

W obecnych czasach prawie każdy z nas prowadzi dość aktywny tryb życia. W zależności od wieku, wykonywanego zawody, czy też hobby zdarzają się różne wypadki, które często kończą się dla nas wizytą u lekarza, leczeniem, a potem rehabilitacją.

 

Urazy u osób młodych

Najczęściej spotykanymi urazami u dzieci i młodzieży są obrażenia głowy, kończyn jak również kręgosłupa. Młode osoby bardzo dużo ćwiczą, jeżdżą na rowerach, czy też na rolkach lub deskach. Uprawianie takich sportów prowadzi często do kontuzji. Trzeba zwrócić uwagę, na to aby dobrze chronić miejsca narażone na tego typu urazy np. zakładać kask jeżdżąc rowerem czy też ubierać ochraniacze na ręce i nogi jeżdżąc na rolkach.

 

Urazy o osób starszych

Osoby starsze z racji wieku i słabszego kośćca narażone są na szybsze złapanie kontuzji. Szczególnie w sezonach zimowych, bardzo często przy przewróceniu się na śliskim chodniku mogą złamać rękę czy nogę. Najczęściej osoby w starszym wieku narażone są na złamania kości udowej i stawów biodrowych. Jednym z częstych chorób, które nękają osoby starsze jest osteoporoza i zaleca się jak najczęstsze przebywanie na słońcu (zwiększa się ilość witaminy D3). Trzeba pamiętać o edukacji gdyż osoby starsze są niedoinformowane. Muszą uważać na szybkie zmiany pozycji. Zaleca się również stosowanie lasek, na których mogą się wspierać odciążając stawy biodrowe i kręgosłup.Niezwykle ważna jest pomoc rodziny i znajomych. Niezbędne informacje można uzyskać u lekarzy w przychodniach ogólnych.

Nie zapominajmy również o diecie, która jest bardzo ważna oraz regularnych badaniach kontrolnych.

Related Posts