Toksokaroza – choroba psów groźna również dla ludzi, czy coś o tym wiemy?

Posiadając w domu psa trzeba wiedzieć, że nasz zwierzak może zarazić nasze dzieci i nas samych różnymi chorobami odzwierzęcymi. Do jednej z takich chorób należy toksokaroza. Jest to jedna z wielu chorób pasożytniczych, której nosicielami są właśnie zwierzęta domowe a w szczególności psy.
Dojrzałe psie glisty bytujące w jelitach zwierząt wytwarzają jaja, które wydalane są do środowiska zewnętrznego wraz z odchodami. W optymalnych warunkach (odpowiednia temperatura 27°C oraz wilgotność) po 2-3 tygodniach uzyskują zdolność zarażania człowieka. Zarażają się nimi najczęściej dzieci, bawiąc się ze zwierzętami bądź przebywając w środowisku skażonym jajami. Połknięte przez człowieka jaja glisty psiej nie przechodzą pełnego cyklu rozwojowego. Wykluwając się z jajeczek, przenikają przez ściany jelita cienkiego i drogą krwionośną osadzają się w różnych narządach. Larwy cechuje duża żywotność – pozostają żywe w organizmie nawet do dwóch lat.
Skażone są place zabaw, parki, ogrody, ulice i skwery, piaskownice, a najbardziej podwórka w centrum miasta.
Szczególnie u dzieci dosyć często obserwuje się kliniczne symptomy toksokarozy. Według badań z 2002 roku zachorowalność na toksokarozę u dzieci plasuje się w granicach 3,5% w części zachodniej Polski, do 19% w części południowo wschodniej (7). Problem Toksokarozy nie tylko w Polsce występuje na dużą skalę, szacuje się, że około 20% psów i 95% szczeniąt w Sanach Zjednoczonych jest zainfekowanych toksokarozą, tak wiec ryzyko infekcji VLM (visceral larva migrans – zespół larwy trzewnej wędrującej) jest bardzo wysokie.(8)
Kto jest szczególnie narażony na zarażenie?
  • Dzieci i dorośli mający bliski kontakt z psami
  • Dzieci bawiące się w piaskownicach zabrudzonych psimi odchodami (9)
Objawy chorobowe
W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Kiedy dochodzi do intensywnej inwazji larw, u dziecka może wystąpić wysoka temperatura ciała (powyżej 39°C) oraz m.in.: osłabienie, senność, nudności. Bardzo niebezpieczna jest postać zlokalizowana, np. oczna toksokarozy, której nie towarzyszą objawy ogólne. Dopiero w kilka miesięcy od zarażenia może wystąpić pogorszenie widzenia, a w badaniu okulistycznym stwierdza się zmiany w narządzie wzroku. (3)
Jak uchronić się przed toksokarozą?
Trzeba koniecznie zgłaszać się do lekarzy weterynarii na okresowe (co najmniej 2 razy w roku) odrobaczanie psów.
  • Nie powinno się dopuszczać do kontaktów dzieci ze szczeniętami oraz nieznanymi psami.
  • Konieczna jest ochrona miejsc zabaw dzieci (np. piaskownice) przed zanieczyszczeniem odchodami zwierząt.
  • Należy zobowiązać właścicieli psów do sprzątania odchodów swoich ulubieńców.
  • Ważna jest okresowa wymiana piasku w piaskownicach.
  • >Bardzo istotne są podstawowe zasady higieny – mycie rąk po powrocie do domu, przed jedzeniem, po kontakcie ze zwierzętami.
  • Dzieciom powinno się często obcinać paznokcie.
  • Należy myć pożywienie (np. jarzyny lub owoce), które często jest skażone glebą zawierającą jaja toksokar.
  • Zastosowanie powyższych wskazówek pozwoli na uniknięcie tak ciężkiej choroby, jaką jest toksokaroza, a przede wszystkim długotrwałego leczenia, które trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Tekst opracowany na podstawie informacji: Karolina Kurz

Related Posts