Rozpoznanie choroby nadciśnieniowej

Andrzej Fugiel, specjalista hipertensjolog, ordynator oddziału nefrologii

Wczesne rozpoznanie to klucz do skutecznego leczenia. W przypadku choroby nadciśnieniowej sami możemy dla siebie sporo w tej sprawie zrobić. Podstawowy warunek to regularne mierzenie ciśnienia. Każdy powinien to robić przynajmniej kilka razy w roku, ale ważne jest, by pomiar był dokonywany prawidłowo.

Ciśnienie powinniśmy mierzyć przynajmniej po półgodzinnym odpoczynku na ramieniu (a nie na nadgarstku) za pomocą ciśnieniomierza, który jest dostosowany do obwodu ramienia. Standardowo obwód ramienia dorosłego człowieka mieści się w granicach od 22 do 32 centymetrów, a na większości ciśnieniomierzy jest informacja o tym, do jakiego obwodu ramienia są przystosowane.

Sygnałem wskazującym na konieczność wizyty u lekarza jest wartość ciśnienia przekraczająca 140 na 90. W trakcie wizyty warto poinformować lekarza o wartościach pomiarów ciśnienia obejmujących dłuższy okres. Idealnie byłoby znać wartości ciśnienia mierzonego rano i wieczorem w ostatnim tygodniu przed wizytą.

Obecnie uważa się, że samo podwyższone ciśnienie nie musi być powodem rozpoczęcia leczenia. Lekarz na podstawie innych indywidualnych czynników ocenia ryzyko dla każdego pacjenta osobno.

Kłopot z chorobą nadciśnieniową polega jednak na tym, że większość ludzi wcale nie uważa jej za chorobę. W efekcie bardzo niewiele osób pamięta o regularnym mierzeniu ciśnienia.

Related Posts