Leczenie żylaków kończyn dolnych

Żylaki są to trwale poszerzone żyły, które przybierają postać sznurów, splotów, często z balonowatym uwypukleniem. U kobiet występują 3 razy częściej niż u mężczyzn. Związane jest to z wpływem czynników hormonalnych, ciążą oraz słabością do wysokich obcasów i zakładania nogi na nogę.
Pierwszym objawem żylaków są najczęściej poszerzone żyłki na udach i podudziach, tzw. „naczynka”, z czasem pojawia się dyskretne uwypuklenie żył, najczęściej pod kolanem oraz obrzęki. Już wtedy należy zadbać o swoje nogi, by opóźnić maksymalnie rozwój żylaków.
Leczyć czy nie leczyć?
Z pewnością leczyć! Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny – nieleczone mogą prowadzić do powstania przebarwień, zaniku tkanki podskórnej a nawet owrzodzeń i utrzymującego się stanu zapalnego skóry, trudnego do leczenia.
Leczenie żylaków najlepiej jest rozpocząć od razu, gdy pojawią się „naczynka”. Istnieje wiele sposobów by opóźnić rozwój żylaków, które nie wymagają interwencji specjalisty. Gdy pojawią się już w pełni rozwinięte żylaki – należy skontaktować się z lekarzem – dobierze najlepszą terapię by zapobiec uporczywym powikłaniom.
W leczeniu żylaków stosuje się metody zachowawcze i operacyjne.
Te pierwsze są najlepszym wyborem dla tych pacjentek, u których pojawiają się „naczynka” a także dla tych, u których choroba ma małe nasilenie i jest ograniczona. Metody zachowawcze w większości można stosować profilaktycznie – w ciąży, jeśli pracuje się w pozycji siedzącej, ma się nadwagę, czy też kiedy osoby z najbliższej rodziny cierpią z powodu żylaków.
Leczenie operacyjne żylaków najkorzystniejsze jest w zaawansowanym stadium żylaków, a także gdy towarzyszyły im powikłania takie jak pęknięcie żylaka czy zakrzepica.
 
 
Metody zachowawcze.
Aktywny styl życia – wskazany już przy pierwszych objawach a także w celu profilaktyki.
Zalecana jest:
  • Regularna gimnastyka, szczególnie: spacery, pływanie i jazda na rowerze.
  • Dążenie do prawidłowej wagi, wskaźnik BMI (masa ciała/wzrost w metrach²) powinien zawierać się między 18,5 a 24,9,
  • Noszenie płaskich butów, te na wysokim obcasie powinno zarezerwować się na wyjątkowe okazje; jeśli jednak bez obcasa trudno się obejść – wybierać te niższe, najwyżej 3-4 cm,
  • Prawidłowa dieta, bogata we włókna roślinne – zapobiega zaparciom,
  • Odpoczywanie w pozycji leżącej z uniesionymi nogami, np.: na poduszce, tak, by podparte były nie tylko stopy ale także łydki,
  • Unikanie długotrwałego stania – gdy jest to niemożliwe, pomóc może chodzenie w miejscu, napinanie łydek,
  • Unikanie długiego siedzenia, zwłaszcza z założoną nogą na nogę,
  • W pracy siedzącej należy robić przerwy chociaż na krótki spacer, a w czasie siedzenia poruszać stopami w górę i w dół,
  • Unikanie sportów, które powodują tzw. napinanie tłoczni brzusznej, czyli np.: podnoszenia ciężarów, wioślarstwa,
  • Rezygnacja z gorących kąpieli, ciasnego ubioru.
Leczenie stopniowanym uciskiem – czyli stosowanie rajstop i pończoch uciskowych lub bandaży elastycznych. Metoda ta przeznaczona jest dla pań, u których wystąpiły już pierwsze objawy. Należy jednak pamiętać, by rodzaj ucisku dobrał lekarz. Są różne klasy ucisku, stosowane w zależności od zaawansowania choroby. Pończochy powinny być wykonane na zamówienie, po zmierzeniu obwodów kończyny. Gdy zostaną zalecone przez lekarza, zakładać je należy rano, przed wstaniem z łóżka, ponieważ nie wolno stosować ucisku, gdy wystąpi obrzęk.
Podsumowując: zmiana stylu życia jest bardzo skuteczną metodą profilaktyki a także dobrym sposobem leczenia wspomagającego i opóźniającego rozwój choroby. Można ją stosować samodzielnie, niezależnie od wizyty w poradni chirurgicznej. Decydując się na metody z zastosowaniem ucisku lub jeśli inne sposoby nie przynoszą efektu, należy skonsultować się z lekarzem. Należy stosować się do jego zaleceń i kupić pończochy, które są dostosowane do obwodu kończyny. Nie należy inwestować w gotowy produkt bez konsultacji ze specjalistą.
 
 
Metody inwazyjne.
Lekarz może je zalecić gdy żylakom towarzyszy znaczny obrzęk lub inne objawy, takie jak: zapalenie żylaków, krwawienie, owrzodzenia, a także gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanej poprawy lub żylaki stanowią dla kobiety defekt kosmetyczny.
Do metod inwazyjnych zalicza się:
Skleroterapię – polega ona na wstrzyknięciu środka chemicznego, który powoduje zamknięcie naczynia.
Zabiegi małoinwazyjne – wybiórcze przecinanie i podwiązywanie żył oraz kriochirurgia żył, czyli „mrożenie” wybranych żył, które w rezultacie przyklejają się do metalowej sondy i są razem z nią usuwane.
Tradycyjne zabiegi chirurgiczne.
Lekarz, analizując stopień zaawansowania choroby, wskazania do wykonania zabiegu oraz obecność przeciwwskazań do różnych metod, zaleci najlepsze rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że zabieg chirurgiczny nie usuwa przyczyny żylaków, dlatego stosowanie profilaktyki wciąż pozostaje zasadne – po zabiegu żylaki mogą nawracać.
Źródło: pastylka.pl

Related Posts