Grypa i przeziębienia

Obecny okres jesienny jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Skoki temperatury są na porządku dziennym. Pamiętajmy iż warto ubierać się cieplej, jeśli trzeba zawsze można zmienić ubiór. W tym okresie nasz organizm jest osłabiony i podatny na różnego rodzaju choroby, w tym przeziębienia, które mogą być przyczyną groźniejszych chorób. Jednymi z najczęstszych chorób jest grypa, ale również przeziębienie, które może prowadzić do poważnych powikłań.

CZYM SIĘ RÓŻNI PRZEZIĘBIENIE OD GRYPY?

Przeziębienie wywołują zwykle bakterie, które są bardzo prymitywnymi organizmami, a ich siła tkwi w ich ilości. Natomiast grypa wywołana jest przez wirusy – bardzo niebezpieczne drobnoustroje, nieomal inteligentne, zdolne do błyskawicznego działania, a nawet do zmiany swojego wyglądu i właściwości. Wirusy potrafią też ukrywać się w naszym organizmie, by później (nawet po kilku miesiącach czy latach) ponownie zaatakować. Inne są też objawy przeziębienia i grypy.

Przeziębienie rozpoczyna się powoli.

Najpierw drapie nas w gardle, od czasu do czasu kichamy. Jeśli na tym etapie sięgniemy po środki zaradcze, najprawdopodobniej inne objawy nie pojawią się. Grypa zaczyna się nagle, niespodziewanie i błyskawicznie, nawet w ciągu paru godzin. Dopada nad w pracy, w sklepie, podczas snu. Zazwyczaj od razu pojawia się wysoka gorączka (powyżej 39°C), uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Katar, ból gardła i kaszel przychodzą później lub wcale. Grypa „zwala nas z nóg” – czujemy się chorzy, niezdolni do pracy i wysiłku.

W jaki sposób uniknąć zarażenia grypą?

Zachowanie ostrożności może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na grypę. W trakcie epidemii grypy należy unikać miejsc publicznych takich jak sale kinowe, kawiarnie, dyskoteki. Nie powinno się odwiedzać osób chorych na grypę w przypadku gdy nie jest to konieczne. Częste mycie i dezynfekcja rąk może uchronić przed zakażeniem, należy unikać dotykania rękami okolicy ust czy oczu. Wirus może pozostawać na wielu powierzchniach np. klamkach, klawiaturach itp. a stamtąd przez ręce przedostawać się do organizmu.

Po grypie dochodzi czasem do rozwoju powikłań.

Najczęstsze z nich to: zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego lub zatok obocznych nosa. Rzadko, na szczęście, w wyniku grypy pojawiają się: zapalenie mięśnia serca i zapalenie opon mózgowych. Przeziębienie przebiega o wiele łagodniej. Gorączka rzadko jest wysoka, a nasze ogólne samopoczucie nie jest tak złe, jak w przypadku grypy. Ponadto grypa atakuje znienacka, przeziębienie zawsze jest skutkiem przemarznięcia, zmiany temperatury, przemoknięcia. (Patrz tabela)

Related Posts