4 LUTY – DZIEŃ WALKI Z RAKIEM !

4 luty to ważny dzień dla nas wszystkich…

Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu jest jednym z ważniejszych ośrodków w Małopolsce, który prowadzi działania w kierunku leczenia, ale też zapobiegania zachorowaniom  na nowotwory.

W 2012 roku uruchomiony został Ośrodek Onkologii, który wciąż się rozwija i cieszy się coraz większą popularnością i zaufaniem pacjentów Sądecczyzny.Jednostka stara się prowadzić działania profilaktyczne w zakresie walki z rakiem.

Jednym  z wielu takich działań był Projekt pn.:

„Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym”,   który  podyktowany został wsparciem dla sądeczan w walce z wykrywaniem i leczeniem chorób nowotworowych.

W ramach projektu wykonywane były badania profilaktyczne:

Badania mammograficzne – skorzystało ponad 2 500     kobiet

Badania cytologiczne – skorzystało 2 500 kobiet

USG piersi – wykonanych 900 badań

USG ginekologiczne – 2000 badań

Gastroskopia – wykonano 500 badań

Kolonoskopia – 600 badań

Testy na krew utajoną – skorzystało  ponad 900 osób

Badania dla mężczyzn – PSA – przebadanych zostało 700 mężczyzn

Szczepienia dla dziewczynek przeciwko rakowi szyjki macicy – zaszczepionych zostało 3 dawkami szczepionki 1680 dziewcząt

Badania skóry w kierunku czerniaka – przebadanych zostało ponad

2 700 osób

Prześwietlenia klatki piersiowej – wykonano ponad 300 badań

Pacjenci mogli skorzystać również z bezpłatnych konsultacji onkologicznych.

Co roku Szpital w Nowym Sączu organizuje tzw. „dni otwarte”, w czasie których zaprasza mieszkańców Nowego Sącza i okolic na badania profilaktyczne.  Epidemia w 2020 roku niestety nie pozwoliła na ich przeprowadzenie.

Zachęcamy do przeglądania strony internetowej szpitala (www.szpitalnowysacz.pl), gdyż informacje o wszelkich działaniach profilaktycznych  umieszczane są w aktualnościach.

Pomimo pandemii stańmy wszyscy do walki z rakiem!!!