Profilaktyka nowotworowa – bezpłatne badania

W 2017 roku zakończył się realizowany od 2014 roku projekt pn.: „Profilaktyka chorób nowotworowych w Nowym Sączu  oraz w powiecie nowosądeckim realizowana w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu”, który dofinansowany był ze środków EOG i NMF 2009-2014.

Od  października 2017 roku rozpoczął się tzw. okres trwałości  projektu , w ramach którego pacjenci Sądecczyzny skorzystać mogą z bezpłatnych badań i konsultacji.

Obecnie podejmujemy akcję ukierunkowaną głównie na wykluczenie choroby nowotworowej  – czyli sprawdzenie czy w naszym organizmie nie dzieje się  coś złego czy podstępny nowotwór „nie czai się za rogiem”.

Proponujemy więc wykonanie takich badań jak markery nowotworowe. Markery nowotworowe inaczej znaczniki nowotworowe są to specyficzne substancje obecne we krwi lub innych płynach ustrojowych człowieka.  Badanie ich rodzaju oraz stężenia ułatwia postawienie diagnozy, ocenę ryzyka i długookresowe monitorowanie stanu zdrowia chorego.

Wychodząc naprzeciw naszym Pacjentom wraz z oznaczeniem  poziomu markerów nowotworowych organizujemy dla wszystkich Państwa Dzień Otwarty Onkologii – podczas którego porad, konsultacji udzieli Państwu dr n. med. Waldemar Dutkiewicz – specjalista, chirurg onkolog.

Wykonujemy badania od 1 marca takie jak:

• PSA, wolne PSA – badanie dla mężczyzn głównie po 40 r.ż. (podwyższony poziom może występować przy nowotworach prostaty);
  • Ca 125 – głównie może sugerować wystąpienie raka jajnika;
  • 19-9 – rak trzustki i dróg żółciowych;
  • CEA – głównie rak jelita grubego, trzustki, rak płuca, tarczycy, pęcherza moczowego.

Na badania można zgłaszać się do punktu pobrań w szpitali od poniedziałku do piątku w godz. od 7.15 – 12.00, w soboty od godz. 8.00 – 10.00 lub w punkcie pobrań w Zespole Poradni Specjalistycznych przy Al. Wolności 49 od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 – 11.

Liczba badań jest ograniczona!!!

Na konsultację specjalistyczną zapraszamy 16 marca w godz. 8.00 – 12.00, Ośrodek Onkologiczny I piętro.