Rodzić naturalnie – POLECAMY

W naszej rozmowie Pani Barbara Wacławik, położna na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym, radzi jak bezpiecznie i z zachowaniem uśmiechu urodzić potomka.

Oddział Położniczo – Ginekologiczny funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat. Już kilka tysięcy kobiet skorzystało z usługi urodzenia dziecka przy ul. Młyńskiej.

Oddział posiada równocześnie 5 miejsc do rodzenia, z czego 3 sale przeznaczone są do porodu rodzinnego i posiadają osobny węzeł sanitarny.

Z najnowszych światowych tendencji polecany jest naturalny poród, jedynie przy bardziej skomplikowanych przypadkach stosuje się pomoc zewnętrzną.

Bardzo dobrym i naturalnym sposobem jest poród z użyciem wody, w wodzie – w wannie (mieliśmy 1 taki przypadek) lub pod prysznicem, podczas tzw. imersji wodnej – w temperaturze wody zbliżonej do temperatury ciała ludzkiego. Kobiety bardzo często przed samym porodem są w ruchu, mają lekkie ćwiczenia na przykład z piłką pod okiem naszej kadry lekarskiej – mówi Pani Barbara Wacławik

Najnowsze zalecenia dają możliwość bliższego kontaktu dziecka tuż po urodzeniu z matką. Noworodek jest jedynie zabierany na chwilę do zważenia i zmierzenia i natychmiast odstawiany na 24 h do matki.

Używamy oczywiście również tzw. gazu rozweselającego, ta możliwość cieszy się u nas bardzo dużym powodzeniem. Dodać warto, iż nie zawsze jest on możliwy do zastosowania, ponieważ aby urodzić potrzeba jest trochę wysiłku, a jeśli poda się za wcześnie gaz – to współpraca może nie być skoordynowana. Kobiety po prostu się za bardzo rozluźniają i ciężko wtedy coś na to poradzić – podsumowuje Pani Barbara Wacławik

Z ogólnych obserwacji i badań wynika, iż kobiety opuszczają szpital po porodzie już po 3 dniach. Najczęściej pozostają w stałym kontakcie z lekarzami i położnymi, którzy udzielają konsultacji i porad.

Eksperci w szpitalu są do dyspozycji kobiet w ciąży i ich rodzin 24 godziny na dobę, w każdej chwili można zadzwonić lub przyjechać na konsultacje. ZAPRASZAMY.