ODŻYWIANIE – dobre wskazówki

Po przedstawieniu ogólnych informacji na tematy żywieniowe i dietetyczne funkcjonujące w szpitalu chcielibyśmy przedstawić trochę więcej szczegółów na ten temat.
Działania związane z naszym odżywianiem się należą do działań prewencyjnych, czyli zapobiegawczych. Mamy na nie bezpośredni wpływ, więc warto brać sprawy w swoje ręce.

Dla naszego zdrowia szczególną wagę ma utrzymanie dobrych proporcji w diecie, nie chodzi bynajmniej o bardzo restrykcyjne unikanie na przykład „Fast fordów”, ale ograniczanie ich na korzyść bardziej naturalnych pokarmów – warzyw, czy owoców, które uzupełniają zapotrzebowanie organizmu w naturalne białko.

Dbajmy o siebie, jak i o naszych najbliższych. Zapychanie łatwo dostępnymi pokarmami (w tylu Fast fordów) naszych dzieci z pewnością im nie pomaga. Warto pamiętać o tym, aby przed wyjściem do szkoły dać im pierwsze śniadanie: kanapkę z razowego chleb , płatki z mlekiem, czy też owoce – doradza Pani Renata Homoncik.

Z wieloletniego doświadczenia ekspertów w dziedzinie odżywiania pracujących w szpitalu można powiedzieć, iż przeważają jednak diety niskotłuszczowe, należy wystrzegać się pokarmów zwiększających tzw. zły cholesterol.

Nieodpowiednia dieta obfitująca w pożywienie z dużą ilością cholesterolu i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego podwyższa stężenie LDL. Wszystko to powoduje rozwój miażdżycy i zwiększa ryzyko choroby wieńcowej. Tak więc korzystny dla zdrowia jest niski poziom LDL.

DIETA NISKOCHOLESTEROLOWA RZĄDZI SIĘ KILKOMA ZASADAMI:
•    Spożywanie tłuszczów pochodzenia roślinnego, bogatych w kwasy z grupy omega-3
•    Wyeliminowanie papierosów, słodyczy i alkoholu
•    W przypadku nadwagi stosowanie mniejszych porcji żywnościowych
•    Zmniejszenie produktów zwanych „bombami cholesterolowymi”
•    Ograniczenie soli kuchennej

CO JEŚĆ?
•    pieczywo razowe
•    kasze, ryż
•    jajka (nie więcej niż 2 w tygodniu)
•    odtłuszczony twaróg
•    ryby (dorsz, mintaj)