Chroń swoje serce cz.II

W pierwszej części artykułu zwracaliśmy uwagę na przestrzeganie ważnych zasad związanych z działaniami prewencyjnymi, które chronią serce. Teraz rozwijamy rozpoczęte zagadnienia i tematy i zwracamy uwagę na to aby starać się dbać o siebie również w sferze psychicznej.

Trzeba dbać o swoje zdrowie psychiczne

Oprócz przestrzegania diety, regularnej aktywności ruchowej oraz ograniczaniu nałogów trzeba dbać również o swoje samopoczucie psychiczne. O obecnych czasach większość ludzi bardzo ciężko pracuje, często nawet po kilkanaście godzin dziennie, wracając do domu dochodzą dodatkowe obowiązki rodzinne. Tak ciężka eksploatacja organizmu powoduje stres, który wpływa negatywnie na nasze serca. Trzeba pamiętać aby próbować umiejętnie radzić sobie z nim, poszukiwać możliwości odreagowania, nie szukać ujścia w najprostszych metodach, takich jak picie alkoholu, bo to jedynie wzmaga poziom stresu (kolejny dzień na kacu), pojawia się zmęczenie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Problemy wciąż pozostają i nie rozwiązują się same. Lepiej na przykład znaleźć sobie swoje hobby – czy to jazdę rowerem, szydełkowanie, haftowanie, czy słuchanie muzyki. To bardzo pomaga w trudnych chwilach.

Rozmowa leczy

Pamiętajmy, że jednym z najlepszych tzw. „odstresowywaczy” jest rozmowa, z rodziną, najbliższymi, przyjaciółmi. Podzielenie się problemami nękającymi nas na co dzień może okazać się zbawienne. Nie bójmy się tego robić, to pomoże i nam i nawet naszym bliskim, którzy zrozumieją co się dzieje i bardzo często pomogą.

Pamiętać trzeba o badaniach.

Eksperci radzą aby regularnie badać swoje ciśnienie. Optymalne jest na poziomie 120/80, natomiast górna granica, którą przekracza 140 /90 już wymaga zgłoszenia się do lekarza i rozpoczęcia leczenia. Nadciśnienie źle wpływa na mięsień sercowy i powoduje jego obciążanie, a długim okresie przeciążenie, co w konsekwencji prowadzi do jego urazu, więc nie dopuszczajmy do tego.

Jak rozpoznać zawał?

Wiele się o tym już słyszało, czy czytało, ale warto to przypomnieć. Głównymi oznakami zawału jest silny ból w okolicach mostka, który promieniuje naokoło. Kołatanie serca, czy gwałtowane zasłabnięcie też może oznaczać stan zawałowy. Nie można z tym czekać aż przejdzie – od razu trzeba skontaktować się lekarzem.

Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Panią Elżbietą Rafa, która jest magistrem pielęgniarstwa, w Oddziale Internistyczno – Kardiologicznym, w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

W Szpitalu dostępne są informacje edukacyjne jak chronić swoje serce w postaci książeczek, czy ulotek ale również tablic w miejscach ogólnodostępnych.

Tablica z informacjami na korytarzu Oddziału Internistyczno-Kardiologicznym w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu.