BADANIA – drogą do sukcesu

Zespół ds. Promocji Zdrowia w Szpitalu posiada szerokiego grono ekspertów. Jednym z członków zespołu jest Pani Barbara Wacławik, położna na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym.

W skład wielu działań zespołu wchodzi również w dużej mierze profilaktyka, która nie skupia się wyłącznie na pacjentach szpitala, ale również na pracownikach oraz społeczeństwie całego powiatu.

W ubiegłym roku odbywały się szkolenia w szkołach pod kątem profilaktyki chorób gruczołów piersiowych i raka szyjki macicy. Najciekawsze, iż szkolenia skierowane do dziewczyn i kobiet, gromadziły również bardzo często płeć męską.

Nasze działania mają na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z zaniedbań lub zaniechań działań prewencyjnych nad chorobami. Im więcej edukacji w tej sprawie tym szybciej można wykryć początek danej choroby i ją wyleczyć – mówi Pani Barbara Wacławik.

Nasz ekspert radzi, aby być czujnym w analizowaniu chorób mogących nam się przytrafić, tak jak katar czy kaszel oznacza początek przeziębienia można go wyleczyć, tak obserwowanie swojego ciała może szybko pomóc nam wykryć anomalie, które się pojawiają.

Najważniejsze jest SAMOBADANIE – regularne sprawdzanie nieprawidłowości pojawiających się na naszym ciele. Codziennie mamy ku temu sposobność, więc naturalnie możemy to samemu badać.

Istnieje dużo czynników ryzyka, które mogą wpływać na pojawiające się u nas potencjalne choroby, takie jak: wiek, płeć, poronienia i aborcje (u kobiet), otyłość czy obciążenia genetyczne.

Jeśli w naszej rodzinie pojawiały się choroby, czy symptomy chorób warto badać się regularnie. Przykładowo kobiety powinny poddać się pierwszej mamografii w wieku 35 lat, ale jeśli ktoś z naszych bliskich: mama, czy ciocia chorowała na raka piersi, zbadajmy się jak najszybciej – doradza Pani Barbara Wacławik